Van-e közünk az ómagyar szövegekhez?
Ezek a maradványok a korábbi kultúrákból szerintem sokat hozzátesznek a mostani műveltséghez és a magyarságtudathoz. Érdekes látni, hogyan változtak a szavak, azok használata, a helyesírás, valamint amire csak ezekből következtetni tudunk: a beszéd, vagy akár a szokások. Láthatjuk belőle, miként zajlottak egyes események (Halotti beszéd és könyörgés), vagy mit gondoltak akkor a múltról (Ómagyar Mária-siralom). Ezekből az apróságokból érdekes kis időutazás áll össze az akkori életről. Én szeretek a régi dolgokkal foglalkozni, így nekem nincs problémám azzal, hogy a tanterv része, és ez utóbbi tény elősegíti a korai magyaroktól ránk maradt szövegek fennmaradását, valamint az alap műveltség részévé is vált, így nem kerülünk zavarba egy nagyobb társaságban sem, ha erre a témára fordul a szó, hiszen ismeri mindenki, aki kijárta a kötelező iskolákat, és akár kiváló beszédtéma is kerekedhet egy ilyen emlékezetes irományból kiragadott idézetből.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése