(Saját téma)
Akinek rossz a helyesírása, általában nem veszik komolyan az életben. Alapvető követelmény mindenki részére, hogy rendelkezzen e téren bizonyos szintű tudással.
A rossz helyesírású ember nehezebben tud
érvényesülni, információkra szert tenni, csak keservesen képes megoldani egyes
felmerülő problémáit. Akadályt jelenthet akár álláskeresésnél, vagy munka közepette,
akár esetleg idegen nyelv tanulásánál is (ami megint csak rontja pl. az
állásszerzés lehetőségét), vagyis egyszerűen az élet minden területén, ahol nem
elég csak beszélni, hanem írásban kell teljesíteni; és a dolgok egymásra hatva
terjednek ki majdnem mindenre. Szinte nem is lehetséges normális életet élni,
ha valakinek nem kielégítő szintű a helyesírása.
Szerintem – többek között a fentiek miatt –
mindenkinek illik, és kell is tudnia helyesen írni. Ez beletartozik a
kultúránkba, a nehéz nyelvünk is egy hungarikum, többek között ez tesz minket
magyarrá, bármennyire is bonyolult egyes szavak helyesírása.
Nézzük a másik oldalt is, amikor helytelenül kell
írni. Bizonyos esetekben valóban ez a helyes, amikor a szándékos rossz adja a
slusszpoént. Példa erre a „Dolan kacsa”, vagy a „Baszont és szkuvi do”
képregények, ahol a rossz helyesírás csak egy a sok eszköz közül, ahol a
primitíven rajzolt figurák, a nyakatekert helyzetek és a helytelenül írt szöveg
adják a viccességet. Annyira rosszak, hogy már jók.
(A Wikipedián utána olvasva tudtam meg a témámról,
hogy két változata is létezik: egyik a Magyar Tudományos Akadémia által
kiadott, a másik az Osiris kiadó gondozásában megjelent verzió.)