Mi a véleménye azokról, akik egy eszméért feláldozzák életüket?
Ez az adott esettől függ. Nemes tett, ha valaki a vérét adja a hazáért, családért, vagy akár vallási nézetéért, de nem mindig valóban jó is. Egy háborúban ha kiegyenlítettek az erőviszonyok, és elkerülhetetlen a harc, kénytelenek lehetnek vállalni a veszteségeket ("Aki fegyvert fog, fegyver által vész el"), de amikor egy maroknyi ember áll szemben egy hadsereggel, logikusabb lépésnek tartom, hogy megadják magukat, már ha ezzel elkerülik a halált, és hasznosan tölthetik elkövetkező napjaikat. Ha egy család idősebb tagja áldozná életét, hogy megmentse a többieket, még akkor is rossz, de jó érv, hogy a fiatalok előtt rengeteg lehetőség áll még, míg ő a kenyere javát már megette. Rossznak tartom viszont amikor valaki vallási fanatikusságból robbant fel autókat, épületeket, vagy egyéb módon öli meg emberek sokaságát, mert akkor ő biztosan eljut a túlvilág pozitív részére, és társai tisztelik majd ezért - de mi ennek az ára? Más emberek életét is kioltja, családok csonkulnak meg, aki meg életben marad, jelentős anyagi, esetleg testi kárt szenved; mindenki mást alávetve magának egy önző és a többi ember számára negatív cél érdekében, nem gondolva a maga után hagyott tragikus következményekre.
(Holnap jön a harmadik bejegyzés. Ha mégsem, Murauban nincs wifi.)
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése