(Saját téma)
Akinek rossz a helyesírása, általában nem veszik komolyan az életben. Alapvető követelmény mindenki részére, hogy rendelkezzen e téren bizonyos szintű tudással.
A rossz helyesírású ember nehezebben tud
érvényesülni, információkra szert tenni, csak keservesen képes megoldani egyes
felmerülő problémáit. Akadályt jelenthet akár álláskeresésnél, vagy munka közepette,
akár esetleg idegen nyelv tanulásánál is (ami megint csak rontja pl. az
állásszerzés lehetőségét), vagyis egyszerűen az élet minden területén, ahol nem
elég csak beszélni, hanem írásban kell teljesíteni; és a dolgok egymásra hatva
terjednek ki majdnem mindenre. Szinte nem is lehetséges normális életet élni,
ha valakinek nem kielégítő szintű a helyesírása.
Szerintem – többek között a fentiek miatt –
mindenkinek illik, és kell is tudnia helyesen írni. Ez beletartozik a
kultúránkba, a nehéz nyelvünk is egy hungarikum, többek között ez tesz minket
magyarrá, bármennyire is bonyolult egyes szavak helyesírása.
Nézzük a másik oldalt is, amikor helytelenül kell
írni. Bizonyos esetekben valóban ez a helyes, amikor a szándékos rossz adja a
slusszpoént. Példa erre a „Dolan kacsa”, vagy a „Baszont és szkuvi do”
képregények, ahol a rossz helyesírás csak egy a sok eszköz közül, ahol a
primitíven rajzolt figurák, a nyakatekert helyzetek és a helytelenül írt szöveg
adják a viccességet. Annyira rosszak, hogy már jók.
(A Wikipedián utána olvasva tudtam meg a témámról,
hogy két változata is létezik: egyik a Magyar Tudományos Akadémia által
kiadott, a másik az Osiris kiadó gondozásában megjelent verzió.)
Részben egyetértek Molcz bejegyzésével, ugyanis úgy gondolom hogy alapműveltség még a kukásoknak is kell. Azonban vannak akik kivételt képeznek, pontosabban nem a nem akarásuk az akadály hanem a betegségük. Általános iskolában volt egy osztálytársam aki diszlexiában szenvedett, és minden egyes feladatnál kaptuk azt irodalomból vagy nyelvtanból, küzdenie kellett, hogy teljesítse azt a szintet amit a "átlagos" gyerekek. Ezzel nem azt mondom hogy mentesül minden alól, hanem hogy neki többet kell azon dolgoznia hogy egy feladatot helyesen végezzen el. Végül annyit, hogy akinek van lehetősége az ne álljon meg az alapműveltségnél hanem küzdjön azért hogy egy magasabb szintre léphessen.
VálaszTörlésSzerintem az alapszintű helyesírás, írásban és beszédben is fontos. De az, hogy aki nem tud helyesen írni, ne vegyék komolyan, szerintem nem igazság. Lehet, hogy vannak emberek akik kívülről tudják a helyesírási szabályzatot és csak azt figyelik, hogy ki mikor rontja el a szövegét, mikor cserél ki egy ragot, de szerintem ez nem ennyire vészesen elítélendő dolog. Senki sem tökéletes, mindenki hibázik. Viszont ami nagyon rossz, hogy a mai fiatalság többségét hidegen hagyja a helyesírás, nyelvünk szépsége, egyre több a szleng, a rövidítés.
VálaszTörlésTeljességgel igazat adok Molcnak. Egyszerűen olyan primitívnek tartom, ha például egy híres személy valami kiír egy fórumra akármit, amit mindenki lát, és tele van helyesírási hibával, azt én nem tudom hova tenni. Főleg amikor már a modern technika ki is jelzi az embernek ha valamit rosszul írt le. Szerintem ilyenkor nem olyan nagy kunszt visszamenni és átírni, vagy ha nem tudjuk, hogy kell írni próbálkozni kell. Azt hiszem ez nem nagy megerőltetés. Ugyanígy van szóban is. Elég vicces lenne valaki ordító vásári asszonynak az aki selypít. Persze, ez nem ön hibája lenne, de ezt is lehet fejleszteni.
VálaszTörlésA Baszon sé Szkuvi dó-rol scxak aynyit zseretnék: Mlco pls.
Részben igazat adok Molcznak és az előttem szólóknak. Tényleg fontos a helyesírás, hisz így adjuk tovább a tudást a jövő generációknak, így hagyunk hátra jelet arról, hogy léteztünk. Azt gondolom, minél szegényesebb egy nyelvnek a szókincse, annál szegényesebb a gondolati világa is a népnek, amely használja. Ezért aztán egyszerűsítés helyett szerintem inkább bővíteni kellene nyelv szókészletét. De azérr az nem teljesen igaz, hogy nem veszik komolyan a rossz helyesírású embereket. Dominik indoklásából is eredően.
VálaszTörlés