(Tanári téma)
„Mintául
választott személy, akiben a példaképválasztó különösen értékes, számára vonzó
tulajdonságokat érez meg v. ismer fel.” - Zrinszky László
Szerintem nem
felétlenül van rá szükség, hogy legyen példaképünk – bár célok nélkül lehet
élni, csak nem érdemes. Egy példakép lehet cél is: el szeretnénk érni valami
hasonló eredményt, mint ami neki sikerült – akár életcélnak is állíthatjuk. Küzdeni
valamiért, amire már régóta vágyunk. Jól kell választani, hogy a megfelelő
irányba tereljük a sorsunkat, így elég lehet egy cél is. Nem szükséges a
példakép, de nagyon jó kivetülése lehet a vágyainknak, megfoghatóvá teszi
mindazokat, és szintén megmutatja nekünk, hogy lehetséges, nekünk is
sikerülhet.
Tipikusan
példakép lehet életünkben valamelyik szülőnk: szeretnénk továbbvinni a „hagyományt”.
Természetes, hogy keresünk magunknak valamit, ami mentén folytathatjuk, mindig
előrelépve, fenntartva a fejlődést. Nem szeretnénk csalódást okozni sem nekik,
hogy elvesztegetjük amink van, és nem pedig kamatoztatjuk. Valamilyen mértékben
az ő céljaikat is átvesszük.
Később
megismerünk embereket, akikre felnézünk. Néhányan csak inspirálnak minket valami
újra, de szintén ebből következik, hogy mások példaképpé is válhatnak, akár
csak egy kis időre. Egy pillanatra is gondolhatjuk, milyen jó lenne, ha például
úgy értenénk az adott dologhoz, mint az az ember. Aztán egyik pillanatról a
másikra elfelejtjük, miben is akartunk hasonlítani bizonyos személyekhez. Szempillantásnyi
idő alatt eldőlhet az életünk további menetele.
Részleges
példaképeink is lehetnek, mint arra az előző részben utaltam. Nekik csak
egy-egy kiragadott tulajdonságukat tiszteljük, ismeretében annak, hogy más jellemzőiket
elutasítjuk.
Lehet
valódi, vagy kitalált személy is példakép. Utóbbi választása nekem nem szimpatikus,
mivel csak elképzelni tudjuk, milyen lehet az ő sikere, vagy a mozivásznon
teszik elénk, de nem kézzel fogható eredményekkel rendelkezik, az egész léte
fiktív; csak álmodozni lehet róla, nem megélni. Viszont előbbi esetén akár láthatjuk
minden lépését, hibáit – erényeit, jócselekedeteit – ballépéseit, amikből
levonhatjuk a magunk életére vonatkozó tanulságot.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése