Nagybetű vagy kisbetű?
Érdekes, hogy miket írunk nagybetűvel. Sok olyan dolog, amit tisztelünk, esetleg félünk tőle. Bár az új szabállyal, miszerint a kisbetűs szavakat soroljuk előrébb, nem egyezik ez az észrevételem. A németekhez képest viszont hátradőlhetünk, hiszen ők minden főnevet nagybetűsen kezdenek, míg nálunk ilyen gyakori csak a mondatkezdő betű írása van, a többi azért ehhez képest jelentősen kevesebbszer fordul elő. Az idegen nevek írásmódja, úgy gondolom, kissé felesleges, mivel arra megvan az ő szabályuk, de most már ez is meg van szabva, lett még egy elrontható dolog...
Kötőjelek
Kötőjelek
Úgy érzem, itt is szükségtelenül bonyolulttá válik a rendszer, de hát ettől szép a magyar nyelv, hogy ilyen nehéz. A cikkben említett dolog, hogy a kistérségek nevének írásmódja is belekerül a könyvbe, méghozzá úgy, hogy azok az év elejétől kezdve nem léteznek, teljesen feleslegesnek tartom, persze valahol biztosan hasznát veszik majd.
Ennyivel is könnyebb...
Az írás végére került módosításokat teljesen pozitívnak ítélem, hiszen korábban olyan dolgokat foglaltak be, amikhez gyakorlatilag semmi köze nem volt a helyesírásnak, vagy nem a bizottság döntése határozta meg. A törvény változásait elég követni, hiszen nem lenne praktikus egy könyvet szélsőséges esetben a jogi háttér módosítása miatt újra kiadni. A postai ismétlést azt hiszem nem kell ragoznom. A nagykötőjel már kifejezetten speciális téma, és nem is túl gyakran használt dolog a mai számítógépes világban, helyesnek tartom ezt a törlést is.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése